Česta pitanja
Vaša pitanja
Smije li se prokuhavati već spravljeni mliječni pripravak?
Pripremljeni dojenački mliječni pripravci NE smiju se prokuhavati. Njihovim zagrijavanjem na temperaturu veću od 50° Celzijusa, dolazi do razgradnje bjelančevina, te uništavanja vitaminskog sastava obroka.
Koju količinu mlijeka dijete treba popiti u jednom obroku?
Na ambalaži su navedene preporučene količine mlijeka, ovisno o uzrastu djeteta. No, majka se time ne treba previše opterećivati. Koliko će dijete pojesti, ovisi o njegovoj težini, raspoloženju, dobu dana i nizu drugih čimbenika. Stoga prvenstveno valja poštovati zahtjeve djeteta i količinu pojedinog obroka prilagoditi teku djeteta.
Prelazimo na Bebimil broj 2. Ima li velike razlike u okusu?
Bebimil 2 ima drugačiji okus od Bebimila 1 jer se pripravci razlikuju s obzirom na sastav ugljikohidrata i masti. Zato vam preporučujemo da prelazak na Bebimil 2 bude postepen. To znači da prvi dan zamijenite samo jedan obrok Bebimila 1 s Bebimilom 2, drugi dan dva obroka, treći tri, itd. dok ne zamijenite sve obroke u danu. Ako beba još uvijek nema obrok od žitarica, voća ili povrća i mlijeko mu predstavlja jedinu hranu, slobodno mu dajte Bebimil 2 za sve dnevne obroke. Važno je samo da se prilikom pripreme pridržavate omjera praha i vode (1 mjerica Bebimila i 30 ml vode). Ako dijete jede pomalo, a ne cijeli obrok odjednom, pripazite samo da Vam obrok ne stoji na sobnoj temperaturi duže od 45 minuta. Predlažemo da pripremite cijeli obrok i da manju količinu za koju mislite da će dijete popiti prelijete u čistu bočicu, a ostatak spremite u hladnjak do sljedećeg hranjenja (prije davanja ga ugrijte u vodenoj kupelji do temperature tijela).
Smijem li već spravljeno Bebimil mlijeko čuvati u grijaču kako bi održavao temperaturu mlijeka?
Obrok Bebimila mora se obavezno pripremati neposredno prije hranjenja. Da bi se skratilo vrijeme pripreme, možete unaprijed prokuhati vodu (i čuvati je tijekom dana u poklopljenoj posudi ili termos boci). Pripremljeni dojenački mliječni pripravak ne preporučujemo držati u grijaču. Savjetuje se potrošiti ga odmah, jer stajanjem na sobnoj temperaturi može doći do razvoja nepoželjnih bakterija (to su bakterije prisutne u usnoj šupljini djeteta, koje prilikom hranjenja prelaze i ostaju u bočici. To se najčešće događa ukoliko beba nije popila sav obrok, a ostatak čuvate za kasnije). Čuvanje ostatka mlijeka za drugi obrok nikako se ne preporučuje. Ukoliko beba popije manje, za sljedeći obrok pripremite manju količinu mlijeka, kako bi izbjegli bacanje.
Hranimo bebu sa Bebimilom 1. Maleni je zadnjih par dana počeo "bljuckati", a ima problema i s grčevima. Što nam savjetujete?
Želudac novorođenog djeteta je veličine oraščića. "Bljuckanje" može biti posljedica nezrelosti probavnog sustava ili se jednostavno radi o izbacivanju suvišne količine pojedenog obroka. Dijete tijekom hranjenja može pojesti veće količine hrane nego što želudac može savladati, što uzrokuje izbacivanje manje količine mlijeka tzv. "bljuckanje", nakon ili za vrijeme obroka. Uzrok "bljuckanja" može biti i sluz koja ispunjava bebin želudac nakon rođenja.
Ukoliko su količine izbačenog obroka male i imaju miris po mlijeku, ne trebate se zabrinjavati. Ako "bljuckanje" postane često i snažno, odnosno u slučajevima izbacivanja većih količina obroka, najčešće u obliku mlaza, kiselog mirisa, preporučuje se savjetovanje s liječnikom. U takvim se slučajevima savjetuje dodati u mlijeko jednu malu žličicu rižinih pahuljica ili prelazak na pripravak posebno namijenjen djeci koja "bljuckaju"..
Kolike (dojenački grčevi), posljedica su sazrijevanja probavnog sustava djeteta. Javljaju se u dobi od 3 tjedna starosti i obično prestaju kada dijete navrši 3 mjeseca. Učestalost pojave kolika kod djece ne ovisi o tome je li dijete na majčinim prsima ili je hranjeno dojenačkim mliječnim pripravkom.