Kako se dobro naspavati za vrijeme trudnoće?

Iako jedno od najljepših razdoblja u životu svake žene, razdoblje trudnoće ujedno je i vrijeme najvećih promjena. Te promjene, fizičke i psihičke, kod velikog broja trudnica utjecat će na san.

Uistinu su rijetke trudnice koje se mogu pohvaliti mirnim snom. Dok neke buduće mame zaspu i spavaju bez problema, većina se ipak bori s nedostatkom sna i umorom tijekom cijele trudnoće.

Razdoblje neprospavanih noći kod velikog broja budućih mama tako obično počinje mnogo prije nego što se beba rodi.

Simptomi se razlikuju od trudnice do trudnice i ovise o stupnju trudnoće u kojem se nalazite. Kako bi vam pomogli da se što kvalitetnije odmorite, proći ćemo kroz uobičajene tegobe spavanja za vrijeme trudnoće i savjetovati vam na koji način ih možete ublažiti.

Kvalitetan san i odmor od izuzetne je važnosti za razvoj bebe.

Probleme kod spavanja možete početi doživljavati već u prvom tromjesečju. Kako trudnoća napreduje, primijetit ćete da se vaše iskustvo mijenja i da su neki mjeseci teži od drugih.

Nesanicu između ostalog mogu prouzročiti nedovoljna fizička aktivnost tijekom dana, zatim preobilni obroci prije odlaska na spavanje, opterećujuće misli o trudnoći i porođaju.

Koji su to najčešći problemi sa spavanjem za vrijeme trudnoće?

Češća potreba za mokrenjem

Možda ćete primijetiti da se povećao broj “izleta” do kupaonice, odnosno češće imate potrebu za mokrenjem. Razlog tome je taj što vaše tijelo počinje proizvoditi više hormona progesterona, a osim toga, kako vaša beba raste povećava se i maternica koja stvara dodatni pritisak na vaš mokraćni mjehur.

Većina trudnica se bori s nedostatkom sna i umorom tijekom cijele trudnoće.

Izbjegavajte unositi previše tekućine nekoliko sati prije odlaska u krevet, te potpuno izbjegavajte kofein nakon ručka. Unos kave i ostalih napitaka koji ga sadrže smanjite na maksimalno dva napitka tijekom dana (kofein i slični spojevi dodatno potiču izlučivanje tekućine iz organizma).

Česte glavobolje

Fluktuirajući hormoni tijekom prvog tromjesečja također mogu biti uzrok jake glavobolje. Kad se poveća razina progesterona, krvne žile se proširuju, što uzrokuje glavobolju koja vas može držati budnima noću.

Kako se počinju pripremati za proizvodnju mlijeka, vaše grudi će biti osjetljivije nego ikada.

Glavobolju možete ublažiti hladnim oblozima koji će stisnuti krvne žile, a ako glavobolje postanu nepodnošljive do mjere da vam duže vrijeme kradu prijeko potreban san, svakako se prije korištenja terapije posavjetujte sa svojim liječnikom.

Osjetljive (bolne) grudi

Kako se vaše grudi počinju pripremati za proizvodnju mlijeka, velike su šanse da će biti osjetljivije. Uzrok tome je visoka razina estrogena i prisutnost hCG (humanog korionskog gonadotropina).

Položaj spavanja na boku uz pomoć jastuka za spavanje pomoći će vam ukloniti dio pritiska s grudi. Topla kupka prije spavanja isto tako može vam pomoći da smirite tijelo prije odlaska u krevet.

“Jutarnja” mučnina

Ono što je obično poznato kao "jutarnja" mučnina može se također javiti i u večernjim ili noćnim satima. A pojavi li se u trenutku kada pokušavate zaspati, teško da ćete se moći kvalitetno odmoriti.

"Jutarnja" mučnina može se javiti u bilo koje doba dana, ali i noći.

Večernji obrok nemojte konzumirati prekasno i izbjegavajte teže probavljivu ili masnu hranu. Ako prije spavanja osjetite “prazninu” u želucu pojedite laganiji obrok (npr. šalicu toplog mlijeka sa žličicom meda ili neki suhi keks ili kreker).

Žgaravica kao rezultat želučanog refluksa

Još jedna neugodna pojava koja se često javlja u drugom tromjesečju? Žgaravica. Obično se javlja tijekom drugog tromjesečja i zna potrajati do kraja trudnoće, a s njom se suočava čak 80 posto trudnica.

Probajte jesti obilnije doručke i manje večere, te izbjegavati začinjenu, prženu i kiselu hranu. Probajte ne jesti barem sat vremena prije nego što krenete na spavanje (ili drijemanje). Ako ipak legnete, ležite na lijevom boku jer se tako otežava vraćanje želučane kiseline u jednjak.

Pročitajte više o uzrocima javljanja žgaravice u trudnoći

Najbolji (i najgori) položaji za spavanje u trudnoći

Trbuh, leđa ili bok? Baš sada kada vam sna treba više nego ikad, dobiti ga je nažalost teže nego ikad prije. Pronalaženje pravog položaja spavanja nije lako, jer dva favorita (na trbuhu i leđima) nisu najbolji izbor za vrijeme trudnoće.

Koji su najbolji položaji za spavanje u trudnoći?

Evo što trebate znati da bi spavanje bilo udobno i sigurno.

Spavanje na trbuhu

Ako vam je omiljeni položaj za spavanje na trbuhu, to je sasvim u redu - sve dok vaš trbuh ne naraste do veličine lubenice, tada ćete morati mijenjati položaj, iz vrlo očiglednih razloga.

Spavanje na leđima

Preporučuje se izbjegavati spavanje na leđima tijekom drugog i trećeg tromjesečja. Pitate se zašto? Kada ste u takvom položaju, cijela težina maternice stvara pritisak na donju šuplju venu (glavnu venu koja dovodi krv u srce iz vašeg donjeg dijela tijela), što smanjuje protok krvi u maternicu.

Ništa strašno neće se dogoditi ako se koji put probudite i shvatite da spavate u tom položaju, ali nikako se ne preporučuje dugotrajno spavati na leđima.

Spavanje na lijevom ili desnom boku

Tijekom drugog i trećeg tromjesečja, spavanje na bilo kojoj strani (po mogućnosti na lijevoj) idealno je za vas i vašu bebu. Ovaj položaj omogućuje maksimalan dotok krvi i hranjivih sastojaka u posteljicu i pojačava rad bubrega, što znači bolju eliminaciju otpadnih tvari i manje oticanja u stopalima, gležnju i rukama.

Dobar san uvod je u dobar dan. A za razvoj vaše bebe, važno je kako se vi osjećate, jer vaša beba osjeća vašu energiju i raspoloženje. Zato je kvalitetan san i odmor od izuzetne važnosti za razvoj bebe.

Ako je trudnoća uredna, nema razloga da u svoj dnevni raspored ne uvrstite što više aktivnosti koje će vas zaokupljati tijekom dana.

Što ste fizički aktivniji, to ćete lakše zaspati navečer.

Dosada može postati vaš najveći neprijatelj, svakako ju probajte izbjeći. Na kraju dana ispunjenog raznoraznim aktivnostima i vi i vaša beba lakše ćete utonuti u san i probuditi se spremni za nove avanture koje trudnoća donosi!

 

 

Ispiši

Komentari