Beba i ljetne vrućine: nekoliko savjeta za miran san

Bebe tijekom ljeta treba dovoljno lagano odjenuti kako bi mirno spavale. Previše slojeva odjeće može izazvati buđenje, nervozu i osip od vrućine.

Kad sunce zapeče i kada okoliš počne akumulirati i isijavati toplinu, nije lako disati. Vrućina nađe svoj put između zidova i stropova pa noći mogu postati nesnosne.

bebe su itekako osjetljive na temperaturu zraka. Ionako se bude zato što su gladne ili im nedostaje blizina mame, a u ljetnim mjesecima se vrpolje zbog nelagode izazvane vrućinom.  

Bebe još uvijek nemaju do kraja razvijenu tjelesnu termoregulaciju pa na njih vrućina može doista loše utjecati, a bebama koje su i pretjerano odjevene tijekom ljeta vrlo lako se može pojaviti osip od vrućine.

Novorođenčad i male bebe puno spavaju, san im je potreban kako bi se pravilno razvijali, a tijekom ljetnih mjeseci roditelji trebaju biti dodatno oprezni kako bi djetetu osigurali miran san. 

Idealna temperatura za spavanje je između 18 i 20 stupnjeva, no kada za vrućih, ljetnih noći temperatura zraka znatno poraste, treba biti snalažljiv.

Kako odjenuti bebu ljeti za spavanje?

Kada je temperatura viša od 30 stupnjeva čini se da je i pelena previše

Kada ljetna beba dođe na svijet potrebno je obratiti pozornost na odijevanje.

Ljetnim bebama bi dekica i dodatna majica mogle biti previše. Ako je temperatura u sobi viša od 25 stupnjeva bebi je sasvim dovoljna pelena i lagani pamučni bodić kratkih rukava.

Kako se pripremiti na ljetovanje s djetetom? Pročitajte više! ⛱️

Za temperaturu između 23 i 25 stupnja bebi bi trebalo odjenuti pidžamicu ili bodić kratkih rukava i kratke udobne hlačice, a na nogice pamučne čarapice.

Beba i spavanje: kako rashladiti prostor

Uz odjeću prilagođenu temperaturi zraka, potrebno je rashladiti i prostoriju u kojoj beba spava. 

1. Rashlađivanje uz klimu
Ljetne vrućine uz klima uređaj su podnošljivije. Ipak, kod takvog rashlađivanja prostorija u kojima boravi maleno dijete treba biti oprezan. Klima uređaj trebalo bi upaliti kada beba nije u prostoriji i ugasiti kada bebu stavljate na spavanje. Klima nikada ne bi smjela biti usmjerena ka djetetu. 

2. Ventilator za hladniji zrak 
Ako nemate klimu, dobri stari ventilator može vam pomoći u rashlađivanju sobe. Kod ventilatora vrijedi isto pravilo kao i kod klime - ne smije biti blizu djeteta niti usmjeren ka dječjem krevetiću.  

3. Mokri ručnici i led u sobi
U rashlađivanju prostorije vam mogu pomoći i mokri ručnici. Vlaga koja se isparava s ručnika može rashladiti zrak. Dobra ideja je i zamrzavanje nekoliko plastičnih boca vode pa stavljanje u sobu gdje beba spava kako bi se zrak rashladio. 

4. Plahte i pelene od prirodnih materijala
Vodootporne plahte u sebi sadrže dosta plastike pa bi bilo dobro u doba najvećih vrućina zamijeniti ih običnim pamučnim plahtama. Tijekom ljeta prednost imaju i platnene pelene jer jednokratne baš i ne dišu - također sadrže plastiku. No postoje i jednokratne eko pelene od prirodnih materijala pa za ljeto pokušajte naći takve.

Osip od vrućine: prvi znak da je djetetu pretoplo 

Ako je djetetu prevruće, ono će vam to i brzo pokazati. Tijekom ljeta mnoge bebe dobiju osip od vrućine - to su male sitne crvene točkice, grube na dodir. Najčešće se javljaju oko koljena, laktova, na preponama ili na vratu i na mjestima gdje je odjeća uz tijelo.

Bebu svakako raskomotite (ako i zimi pretoplo odijevate bebu, moguć je osip od vrućine). Osip od vrućine nije opasan i brzo će proći, ali je svakako upozorenje.

Za mirne dnevne snove, svoju bebu dobro zaštitite od sunca i toplotnih udara. 
 
Želimo vam lijepo, mirno i sigurno ljeto!

 

Bebimil 1 je početna mliječna hrana za dojenčad.

Ispiši

Komentari