Prvi puta kupate bebu? Priuštite joj lijepo prvo brčkanje
Svima je sve novo, ali nema straha. Kako bi prvi kupanac prošao ugodnije svima, pripremili smo vam mali vodič.
Prvi put ste postali roditelji i nije lako. Pa čak i roditelji koji imaju stariju djecu zaborave neke stvari do kada drugi put postanu roditelji.
Jedna od tih stvari je sigurno i kupanje tek rođene bebe.
U rodilištu niste bili sigurni kako u ruke primiti to malo čudo niti kako mu promijeniti pelenu. I to ste prošli.
Bebu je kupala medicinska sestra. Vještim i spretnim rukama za nekoliko minuta u koritu joj je oprala guzu, glavu i namazala uljem. Pogledala je pupak, naprašila ga i još joj je minuta trebala da bebi stavi pelenu.
Gledali ste je i ništa vam nije bilo jasno. A pogotovo ta sigurnost u rukama kada je držala tako malu bebu. Jer vama je srce svaki put pomalo zatreperilo kada ste je primili u ruke.
No, ne brinite, kao što su vam rekli u rodilištu - bebu ćete prvi krenuti kupati tek kad se do kraja osuši pupčani batrljak i kada ranica zaraste i otpadne.
Tek tada ste spremni za akciju! A mi smo vam pripremili detaljne upute.
Koliko često treba kupati novorođenče?
Novorođenče se ne znoji i ne prlja na način na koji se prljaju djeca.
Najčešće kritične situacije su kada jako procuri pelena ili se beba malo više zbljucka.
Bebama se i ostaci hrane znaju zasušiti oko usta, a kako jedu u poluležećem ili ležećem položaju, ostatke mlijeka često ćete pronaći i iza uha.
Bebu ne treba kupati svaki dan, ali svaki drugi dan ili u opisanim kritičnim situacijama - bilo bi poželjno.
Što mi sve treba za kupanje male bebe?
Malom ljudskom biću za prvo kupanje (kod kuće) potrebna je:
- kadica,
- termometar za vodu,
- trljačica (mali ručnik koji se natakne na ruku),
- malo vate i
- šampon za kupanje ili malo kamilice te nekoliko kapi bademova ili maslinova ulja.
Pri ruci imajte još sljedeće:
- ručnik,
- čistu pelenu,
- kremu za guzu,
- četku za glavu i
- čistu pidžamu.
Pranje male bebe korak po korak
Zaboravite na kupanje u kupaoni. U tuš kadi bit će nemoguće, a stavljanje kadice u kadu možete odmah prekrižiti.
1. Bebinu kadicu postavite na sigurnu čvrstu površinu, a ispod kadice stavite podlogu za prematanje ili veći ručnik.
2. Kadicu ne treba napuniti do vrha, dovoljno je nekih desetak centimetara. Prostorija u kojoj kupate bebu mora biti topla, 24 stupnja (što neće biti problem za ljetne bebe), a termometar bi trebao pokazivati temperaturu vode od oko 37 stupnjeva. Ako nemate termometar možete se poslužiti i dobrom starom metodom provjere temperature laktom.
3. U vodu možete staviti kamilicu i nekoliko kapi maslinova ili bademova ulja. Naravno, možete koristiti i blage šampone za bebe.
4. Bebu stavite u kadicu. Ako je peru mama i tata - bit će lakše svima. Jedan neka podupire bebu tako da joj podlakticom podupire glavu i vrat i drži je za udaljenije rame i nadlakticu, a zadatak drugog roditelja je pranje. Ako ste sami, jednom rukom trebate držati bebu, a drugom je prati. Zlatno pravilo pranja je: od čistih dijelova prema prljavim.
5. Počnite s očima. Namočite malo vate i operite oči od vanjskog kuta prema unutarnjem.
6. Nos i uši. Nosić očistite s još malo natopljene vate, a namočenim štapićima očistite vanjsku ušnu školjku. U prvim mjesecima ne bi trebalo čistiti unutarnji dio uha jer smola čuva dijete od upala.
7. Glavica. Bebama se kosica na glavi baš ne masti, ali u prvim danima se ljušti i ako beba nekim slučajem ima malo više kosice, ostaci od bljuckanja znaju se osušiti. Bebu lagano polijte vodom po glavi i odstranite nečistoće.
8. Tijelo. Nakon glave operite vrat, ruke pazuhe, prsa, trbuh, leđa i noge. Za kraj ostavite najosjetljiviji dio koji se najviše prlja - spolovilo i guzu.
9. Isperite sve ostatke šampona ako ste ga koristili i položite bebu na ručnik.
10. Vrlo nježno obrišite bebu, možete mekanim ručnikom, ali i pelenom (platnenom). Pazite da uklonite svu vodu s nabora.
11. Bebu možete namazati uljem, pogotovo ako je buca. Naime, kod beba koje imaju veće nabore kože ona se može upaliti - to su takozvane ojedine. Najčešće se dešavaju ispod vrata, na pazusima i preponama. Kod velikih buca i na naborima između ruku.
12. Gotovi ste s pranjem. Samo trebate bebu namazati kremom, staviti joj pelenu, obući je i očetkati joj glavicu. I mirni ste. Do sljedećeg hranjenja, prematanja ili buđenja.
Brzo ćete sve poloviti, vidjet ćete. Želimo vam vesela brčkanja!
Komentari